Home > Criza financiară > Efectele crizei – partea a II-a

Efectele crizei – partea a II-a

July 22nd, 2009

Ultimele semnale privind evoluția economică sunt total nefavorabile, iar dacă scăderea economică va fi sub 10% în 2009, aceasta se va datora mai degrabă rezultatelor slabe din ultimul trimestru al 2008 (baza de comparație), decât revenirii economice.

În condițiile în care guvernul nu dispune de pârghii pentru a produce ajustări semnificative, efectele devastatoare ale crizei se vor manifesta în toate sectoarele economice, având un impact major și asupra populației. Programe ca „Prima Casă” sau „Primul Siloz” sunt pozitive însă se aseamănă cu un pahar de apă pe un teren arid: nu generează urmări notabile. Înainte de a fi prea târziu, autoritățile ar trebui să reducă în forță cheltuielile bugetare neproductive. Din sumele și așa din ce în ce mai mici pe care le adună bugetul de stat, prea puține sunt cele care se întorc în economie creând locuri de muncă, consum și relansare economică. Din păcate, cred că tocmai aceste gesturi aflate la îndemâna guvernului sunt cele mai greu de făcut având în vedere contextul politic. Acest aspect este deosebit de grav și ne îndreaptă, în opinia mea, spre abis.

Dacă în primul semestru sistemul financiar (cu excepția firmelor de leasing auto) a reușit să mascheze efectele crizei, acest lucru nu va mai fi posibil până la sfârșitul anului. Îngrijorător este faptul că România este lider la inflație în UE și cvasilider în ceea ce privește declinul economic în 2009, ceea ce demonstrează amploarea și cronicizarea crizei.

Deși foarte neplăcute în sine, falimentele unor companii de dimensiuni semnificative vor face ca economia să se curețe de jucători neperformanți care crează blocaje. Sistemul bancar va fi ajutat astfel să scape de creditele neperformante pe care le rostogolește de câteva luni bune. Oricum, ieșirea din criză va fi generată de evoluția economiilor dezvoltate, iar aici semnalele sunt neconvingătoare. Singurul semnal cu adevărat pozitiv ce trebuie luat în considerare este evoluția Chinei, care deja cunoaște o relansare care îi va permite să devină motorul relansării economiei mondiale.

Dr. ec. Adrian Crivii, MAA, FRICS

Criza financiară , ,

Comments are closed.